Fortsæt til indhold

Al Gore jagter den perfekte kapitalist

Amerikanske Al Gore har vist, at et investeringsselskab, der udelukkende putter penge i etiske virksomheder, kan skabe stærke afkast. Men politikerne bør hjælpe til ved at skærpe kravene til selskaber, der skader miljøet.

Debat
Kristian Weise

Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.

Kristian Weise er direktør i centrum-venstre tænketanken Cevea.

Al Gore, den tidligere amerikanske vicepræsident, er på en ny mission. Efter at han i nullerne var med til at gøre indsatsen overfor klimaforandringer populær, vil han nu skabe en ny version af kapitalismen, skriver magasinet the Atlantic. Intet mindre.

Målet er at vise, at det bedst kan betale sig for virksomheder at gøre det ’rigtige’ og ’gode’. Særligt…

Artiklens emner
Investering
Al Gore