2025-planen lever i bedste velgående
Regeringen har udskudt 2025-planen. Det er visse steder blevet udlagt som om, at planen er skrinlagt. Det er forkert. Vi vil stadig lave en samlet plan for økonomien.
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Regeringen og Venstre har en plan – en helhedsplan. En plan, der skal drive Danmark fremad og sikre, at næste generation af danskere får mindst ligeså gode muligheder som generationerne før dem. Hvis ikke vi gør noget nu, så vil det betyde, at næste generation for første gang i 200 år vil have markant dårligere muligheder end den nuværende generation. Og det vil Venstre gøre noget ved.
Derfor har vi serveret en stor buffet af forslag i vores 2025-plan, der samlet set giver bedre muligheder for, at vi kan investere i bl.a. uddannelser, sundhed, vores ældre, infrastruktur osv. En ordentlig mundfuld, der kræver tålmodighed og politisk snilde at få igennem. Og jeg indrømmer gerne, at forhandlingerne har trukket mere ud, end jeg havde regnet med. Men jeg respekterer naturligvis også, at de forskellige forslag skal synke ind. Rom blev ikke bygget på én dag – det gælder også Venstres Helhedsplan.
Pga. tidspres har regeringen derfor valgt at trække de mest presserende ting ud af de samlede 2025-forhandlinger. Det drejer sig om finansloven for 2017, som skal på plads. Det drejer sig om den EU underkendte PSO-afgift. Og endeligt etableringen af et nye og tryggere ejendomsvurderingssystem.
Desværre har jeg noteret mig, at det visse steder er blevet udlagt som om, at Helhedsplanen er blevet skrinlagt. Men lad mig slå det fast med syvtommersøm. Venstres ambition om en samlet plan har ikke ændret sig en tøddel, siden planen blev lagt frem.
Venstres ambition om en samlet plan har ikke ændret sig en tøddel, siden planen blev lagt frem.Jacob Jensen (V), finansordfører.
Venstre har stadig en ambition om at kunne afsætte 27 mia. kr. til bedre infrastruktur. Vi vil stadigvæk afsætte 8 mia. kr. til bedre uddannelse. Vi vil fortsat lave en Kræftplan IV. Og vi vil fortsat lave initiativer, der driver væksten fremad i Danmark. Det kunne vi ikke gøre, hvis vi ikke havde en samlet plan.
På den anden side af hegnet sidder Socialdemokratiet. Her aner vi ikke, hvad vi får, hvis S-leder Mette Frederiksen bliver statsminister. Indtil videre har vi set løse løfter uden finansieringen, der ikke har givet en entydig pejling på, hvilken retning Socialdemokratiet vil gå i. Vil Socialdemokratiet afskaffe kontanthjælpsloftet, eller vil de ikke? Kommer Socialdemokratiet til at lempe udlændingepolitikken, eller gør de ikke?
Det vi til gengæld ved med sikkerhed, er, at Mette Frederiksen skal finde stemmer hos en broget flok af partier. Hun skal fiske stemmer hos Alternativet, der vil have 30 timers arbejdsuger og kødfrie dag. Hun skal endnu engang samarbejde med Enhedslisten, der ikke ligefrem kendte som forhandlingsvillige og kompromissøgende i deres jagt på at omdanne Danmark til et socialistisk paradis. Og man kunne blive ved.
Venstre har åbent og ærligt lagt frem, hvad danskerne får med helhedsplanen. Er der svære beslutninger imellem? Ja, utvivlsomt. Men med helhedsplanen får vi et friere, rigere og mere Danmark. Og det er stadig ambitionen for Venstre.

