Fem risici kan ryste aktiemarkedet i år
Vi holder øje med fem konkrete ting, der alle kan påvirke aktie- og obligationsmarkedet kraftigt.
Dette er et debatindlæg: Finans bringer løbende indlæg fra specialister og meningsdannere. De er alle udtryk for den pågældende skribents egen holdning.
Verdens aktiemarkeder har været på et solidt ridt igennem 2016, og det politiske skred mod højre i Storbritannien og USA har ikke holdt dem tilbage længe: Brexit var en bekymring i cirka to uger, mens pessimismen omkring Donald Trump forsvandt efter blot to timers handel. Er det overhovedet noget, vi bør bekymre os om i 2017?
Vi har fem ting på vores risikoradar i 2017.
1. Trumponomics. Verdens finansmarkeder har indtil videre jublet over udsigten til skattelettelser til både virksomheder og private. Det ser ud til at give op mod 1.000 milliarder dollar til forbrug. Hvis Trump skuffer på sine valgløfter vil både vækstskønnet og markedets positive forventninger blive nedjusteret.
2. Øget protektionisme. Trumps aggressive tilgang til forhandlingerne omkring frihandelsaftalen NAFTA, udmelding af Trans-Pacific Partnership (TPP) samt de kommende forhandlinger mellem EU og Storbritannien sætter en mere protektionistisk dagsorden for 2017. Det kan skade mere åbne og eksportorienterede økonomier og sektorer.
3. Geopolitisk usikkerhed. Trumps tilgang til udenrigspolitik betyder, at spændingerne mellem USA og Kina vil vokse, og at risikoen for øget konflikt i Mellemøsten stiger. Her skal man også tilføje Ruslands ekspansive udenrigspolitik, som allerede nu skaber spændinger mellem USA og landets alliancepartnere. Alle tre har potentiale til at påvirke de finansielle markeder, som ikke har priset de større politiske risici ind.
4. Europæisk disintegration. EU-projektet står overfor et af sine mere udfordrende år. Valg i Holland, Frankrig og Tyskland og muligvis Italien kan resultere i et yderligere populistisk skred mod højre. Den europæiske økonomi er drevet frem af solidt forbrug og jobvækst for tiden, men en potentiel EU-afstemning i et større europæisk land kan skabe usikkerhed omkring den økonomiske fremtid i unionen.
5. En strammere pengepolitik. De finansielle markeder har de senere år nydt godt af lave renter både på obligations- og aktiesiden. Med stigende råvarerpriser og lønninger i større økonomier som USA og Tyskland, kunne flere centralbanker se sig nødsaget til at hæve renten mere end ventet for at dæmpe inflationen. Det ville være negativt for både aktier og obligationer.


