Fortsæt til indhold

Miljøplaner vil skære 27 mia. kr. af landbrugets egenkapital

Der skal braklægges 255.000 hektar landbrugsjord, hvis landbruget skal opfylde målene i de kommende vandområdeplaner. Det vil i nogle landsdele udradere 50 pct. af erhvervets egenkapital.

Erhverv

En stor del af egenkapitalen i dansk landbrug bliver udraderet, hvis målene i de kommende vandområdeplaner fastholdes.

På landsplan skal udledningen af kvælstof ifølge planerne reduceres 6.200 tons fra 2021 til 2027. Mange steder i landet har man imidlertid allerede gennemført så omfattende indsatser, at der nu kun er den dyreste løsning tilbage: decideret braklægning.

Beregninger fra landbrugets rådgivningscenter, Seges, viser, at det vil blive nødvendigt at braklægge 255.000 hektar landbrugsjord for at nå målene. Det svarer til, at omkring 10 pct. af landbrugsarealet i Danmark skal tages ud af drift.

»Værdien af landbrugsbedrifterne i vandoplandene vil falde med knap 27 mia. kr., hvis de kommende vandområdeplaner gennemføres som planlagt. Det store værditab skyldes især, at det vil blive nødvendigt at braklægge 255.000 hektar for at nå målene. Når jorden braklægges, falder værdien fra omkring 160.000 kr. til omkring 40.000 kr. pr. hektar,« siger Klaus Kaiser, erhvervsøkonomisk chef hos Seges.

Når værdien af gårdene falder, reduceres landmændenes egenkapital tilsvarende med omkring 27 mia. kr.

»Heraf vil 20 mia. kr. forsvinde på heltidsbedrifterne i de berørte vandområder. De mister dermed omkring 50 pct. af deres bogførte egenkapital. I de områder, hvor udledningen skal reduceres mest, vil en del bedrifter miste hele deres egenkapital, medmindre staten opkøber de braklagte arealer til markedspris,« siger Klaus Kaiser.

Han vurderer, at miljøplanerne vil udløse et betydeligt antal konkurser og tvangsauktioner, hvis landmændene ikke får økonomisk kompensation.

På Aarhus Universitet har professor Jørgen E. Olesen gennemgået beregningerne fra Seges.

»Det ser rigtig fornuftigt ud. De konkluderer, at omkring 10 pct. af landbrugsarealet skal braklægges for at nå målene i næste generation af vandområdeplaner. Jeg har tidligere regnet på det og er nået til stort set samme resultat. Hvis man alene anvender braklægning til at nå målene, skal man udtage omkring 23 pct. af landbrugsjorden, men ved at anvende alle mulige andre virkemidler kan man komme ned på at braklægge omkring 10 pct.,« siger Jørgen E. Olesen.

Det vakte stort postyr, da forskere fra Københavns Universitet tidligere i år regnede sig frem til, at målene i vandområdeplanerne vil gøre det nødvendigt at braklægge 48 pct. af landbrugsjorden omkring Norsminde Fjord i Østjylland. Det er metoden fra disse beregninger, Seges nu har anvendt til at beregne konsekvenserne på landsplan.

Fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) garanterer, at »udtagning af landbrugsarealer i det omfang, som Seges beskriver, vil aldrig ske med mig som minister.«

Artiklens emner
Københavns Universitet
Seges