Fortsæt til indhold

TCM-ledelse står til kæmpe gevinst ved notering - udbytte må vente

Børsnoteringen af køkkenkoncernen TCM Group vil forgylde selskabets topledelse med et stort tocifret millionbeløb til deling.

Erhverv
/ritzau/FINANS

Alene topchef Ole Lund Andersen står til at indkassere op til 68 mio. kr. på et incitamentsprogram, der udløses med børsnoteringen.

Også den øvrige topledelse bestående af finansdirektør Mogens Elbrønd Pedersen og driftsdirektør Karsten Rydder Pedersen kan se frem til milliongevinster. Desuden får bestyrelsesformand Sanna Mari Suvanto-Harsaae en gevinst på op til 2,3 mio. kr.

Det fremgår af børsprospektet, hvor man også kan læse, at TCM Group på grund af den kontante afregning af incitamentsprogrammet ikke agter at udbetale udbytte til de nye aktionærer for 2017.

Selve incitamentsprogrammet omfatter warrants, der blev udstedt i juni 2016, og som kan udnyttes i tilfælde af en exit, herunder en børsnotering.

Alle indehaverne af warrants vil modtage en kontant nettobetaling, der svarer til differencen mellem udbudskursen ved noteringen og udnyttelseskursen knyttet til warrants.

For topchef Ole Lund Andersen giver programmet en kontant udbetaling på 68,1 mio. kr., hvis afregningskursen lander i toppen af udbudskursintervallet på 90-105 kr. Lander afregningskursen i bunden, bliver betalingen på knap 53,6 mio. kr.

Finansdirektør Mogens Elbrønd Pedersen vil modtage mellem 3,6 og 4,5 mio. kr., mens driftsdirektør Karsten Rydder Pedersen kan glæde sig til en udbetaling på mellem 10,7 og 13,6 mio. kr.

Bestyrelsesformand Sanna Mari Suvanto-Harsaae vil ved den laveste afregningskurs på 90 kr. modtage knap 1,8 mio. kr. og i bedste fald næsten 2,3 mio. kr. ved højeste afregningskurs.

Endelig står en gruppe øvrige medarbejdere i koncernen til at samlet modtage mellem 5,9 og 7,5 mio. kr.

- Under forudsætning af en udbudskurs på midtpunktet i udbudskursintervallet vil den kontante afregning udgøre 85,8 mio. kr., hvoraf 50 mio. kr. finansieres gennem låneaftalen, skriver TCM Group i prospektet.

Mens TCM Group altså springer udbyttet for 2017 over, har selskabet en målsætning om at fremover udbetale mellem 40 og 60 pct. af årets nettoresultat i udbytte.

I forbindelse med emissionen har ledelsen givet udtryk for, at den vil købe aktier. Ole Lund Andersen planlægger at tegne aktier for 1 mio. kr., Mogens Elbrønd Pedersen og Karsten Rydder Pedersen vil købe aktier for en kvart million hver, og Sanna Mari Suvanto-Harsaae planlægger at købe for 0,4 mio. kr.

I forvejen ejer Ole Lund Andersen 484.400 aktier i TCM Group. Aktierne har en værdi på 47,3 mio. kr., hvis afregningskursen ved emissionen lander i midten af udbudskursintervallet.

Mogens Elbrønd Pedersen ejer i forvejen 32.300 aktier, Karsten Rydder Pedersen ejer 96.900 aktier og Sanna Mari Suvanto-Harsaae ejer 32.300 aktier.

Artiklens emner
TCM Group
Ole Lund Andersen