Kendt dealsite ramt af kæmpetab - tvivl om overlevelse
Det kendte dealsite Dealhunter skal bruge flere penge, hvis det skal overleve. Ejeren og direktøren har måttet undvære løn.
Det store danske dealsite Dealhunter.dk er blevet ramt af et opsigtsvækkende milliontab, der har fået selskabets revisor til at rejse tvivl om den fortsatte drift.
En »uendelig række af udfordringer« har ifølge ejer og direktør Peder Munk Antonsen kostet Dealhunter et underskud på 5 mio. kr. Egenkapitalen er væk, og der skal skaffes mere kapital, hvis dealsitet skal overleve.
Det fremgår af et nyt årsregnskab.
Milliontabet betød, at ejer og direktør Peder Munk Antonsen i en periode af året ikke fik løn. Han peger i regnskabet på en række årsager til Dealhunters store underskud.
For det første blev Dealhunter i foråret 2017 ramt af en konkurs hos en leverandør. Det kostede et direkte tab på 400.000 kr., fordi leverandøren var blevet forudbetalt for varer, der endnu ikke var blevet leveret.
»Derudover medførte konkursen en lang række tilbagebetalinger til kunder samt en uro blandt handlende, hvilket i alt resulterede i, at omsætningen faldt,« skriver ledelsen i regnskabet.
En flytning til et større lager var også dyr for Dealhunter, fordi udviklingen af et internt system blev forsinket. Det betød, at der i to måneder ikke kunne sendes varer ud. Også det medførte et fald i omsætningen.
Og så blev udviklingen af en ny medlemsklub, Dealhunter Plus, ligeledes forsinket og endte med at koste dobbelt så meget som forventet.
Ved udgangen af regnskabsåret, der sluttede i juni, var Dealhunters likvide beholdninger skrumpet fra 9 mio. kr. til blot 735.000 kr. Egenkapitalen var negativ med 1,2 mio. kr.
Peder Munk Antonsen, der ifølge CVR-registret bor i Malaga, erkender, at dealsitet har brug for frisk kapital for at kunne fortsætte driften.
»Selskabets ledelse forventer at finde denne yderligere kapital, da selskabets kundegrundlag forbedres konstant. Således har den nye forretningsstrategi allerede sikret flere tusinde faste abonnenter,« skriver han i regnskabet.
Sidste år blev Dealhunter meldt til politiet af Forbrugerombudsmanden på grund af flere vildledende tilbud. I fire tilfælde havde Dealhunter reklameret med, at forbrugerne kunne købe en sushi-menu til rabatpriser, hvis de bestilte tilbuddet inden for en bestemt frist.
Da tilbudsperioden på de enkelte tilbud udløb, forlængede Dealhunter dem imidlertid med flere dage, så tilbuddene begyndte forfra. Det er ifølge Forbrugerombudsmanden ulovligt.
Sagen endte med, at Dealhunter betalte en bøde på 50.000 kr. og fik konfiskeret knap 17.000 kr. Det sidste beløb svarede til dealsitets fortjeneste fra salget af de fire deals.


