Erhverv

Østjydsk Bank-topchef efter nye nedskrivninger: Vi er forbi det værste

Finanstilsynet har pålagt banken nedskrivninger på 132 mio. kr.

Artiklens øverste billede
Adm. direktør i Østjydsk Bank, Max Hovedskov.

Østjydsk Bank har en fremtid, selv om banken er blevet pålagt store nedskrivninger af Finanstilsynet og nu ikke lever op til myndighedernes kapitalkrav.

Sådan lyder det fra administrerende direktør Max Hovedskov.

- Jeg beklager, at banken er kommet i den her situation. Vi tror på, at vi nok skal få lavet en genopretningsplan, så der er en fremtid for os, siger Max Hovedskov.

Finanstilsynet har pålagt banken nedskrivninger på 132 mio. kr., og det betyder, at bankens kapitalprocent på 14,6 pct. ligger under det krævede 20,5 pct.

Max Hovedskov fortæller, at nedskrivningerne skyldes, at erhvervskunder i banken er gået nedenom og hjem.

- Vi har på det seneste har en række konkurser i flere forskellige brancher - herunder landbruget.

- Vi har altid erkendt, at vi har for mange store engagementer med svaghedstegn - og det betaler vi prisen for nu. Men jeg vil sige, at med de her nedskrivninger er vi ved at være på plads, siger Max Hovedskov.

Østjydsk Bank er blevet pålagt at indsende en genopretningsplan til Finanstilsynet, hvor banken skal fortælle, hvordan den vil leve op til kapitalkravene.

Det kan kan være en fusion, tilførsel af nye penge eller frasalg af forretningsområder. Planen skal senest sendes 10. januar.

- Vi vil nu i gang med at kigge på en genopretningsplan, hvor vi skal redegøre for, hvordan vi vil løse de her kapitaludfordringer, men jeg kan ikke komme nærmere ind på, hvad vi vil lægge vægt på, siger Max Hovedskov.

Østjydsk Bank har været i store problemer oven på finanskrisen og har været gennem aktieemissioner i 2011, 2013 og 2015, hvor antallet af aktier er gået fra cirka 4 mio. til omkring 90 mio.

Østjydsk Bank-aktien falder torsdag eftermiddag 40,8 pct. til 0,93 kr. Det værdisætter banken til 83 mio. kr.

Hos børsmægleren Nordnet vurderer investeringsøkonom Per Hansen, at det kan blive svært for banken at hente penge udefra endnu en gang.

- Østjysk Bank har allerede brugt mange af sine ni liv, hvis banken er ligesom katten, skriver han i en kommentar.

- Det må være svært at finde ny egenkapital. Investorerne skal være forberedte på, at aktierne kun har en meget lille værdi, og spørgsmålet er, om der er nogle, som i jule- og nytårsdagene skal se porteføljer igennem for at vurdere boniteten af Østjysk Bank, skriver Per Hansen.

Max Hovedskov vil ikke kommentere, om han tror på, at der igen kan være investorer, som ønsker at tilføre penge.

- Når der er noget nyt i den her proces, skal vi nok melde det ud, siger Max Hovedskov.

/ritzau/FINANS

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.