Medstifter træder tilbage fra Vivino
Efter otte år overlader han stillingen til tidligere Ebay-vicepræsident.
Medstifter af appen Vivino, Heini Zachariassen, stopper som topchef. Det skriver Børsen.
»Jeg ved ikke, om jeg nogensinde bliver klar over, om det er det rigtige tidspunkt at gøre det på. Men den virksomhed, vi startede i en kælder i København, er under konstant forandring. Og i efteråret skete der et stort skifte, hvor vi gik fra at være en community-baseret virksomhed til en markedsplads for vin. Og der tænkte jeg, om der var nogen, som er bedre til at bygge Vivino videre til næste fase,« siger Heini Zachariassen til Børsen.
Det bliver den tidligere vicepræsident for Ebay og direktør i billetplatformen Stubhub, Chris Tsakalaris, der overtager stillingen i Vivino. Og beslutningen har været undervejs noget tid.
»Det har været en rigtig svær beslutning. På en måde giver man slip på sit barn, så det er pissesvært. Vi har ledt efter en ny topchef i seks måneder, så en del af ledelsesholdet har vidst det i et stykke tid,« siger Heini Zachariassen, der vil fortsætte som menigt medlem i bestyrelsen.
Vivino blev skabt i 2010 af Heini Zachariassen og Theis Søndergaard. Appen fortæller dig, hvordan vine er bedømt af andre brugere, og hvad gennemsnitsprisen er på flasken.
Virksomheden har 30 mio. brugere på verdensplan og forretninger i otte forskellige lande.



