• For abonnenter
Erhverv

Dansk fiskefodergigant frygter ikke at blive spist af de store fisk

Danmarks største fiskefoderproducent, Biomar, havde sit hidtil bedste år i 2017. Men med væksten følger et hårdt slagsmål mod de norske og hollandske rivaler for at få en bid af markedet.

Artiklens øverste billede
Konkurrencen spidser til på fiskefoderindustrien, og danske Biomar forsøger at snuppe en god bid af væksten, Foto: Biomar

Biomar oplever hård konkurrence i den globale fiskefoderindustri, men bl.a. innovation og bæredygtighed skal øge muskelmassen i kampen om kunderne.

BioMar, som er ejet af Schouw & Co.-konglomeratet, er den tredjestørste fiskefoderproducent i verden, kun overgået af det hollandsk-ejede Skretting og norske Ewos. De producerer

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.