Fortsæt til indhold

Rentefidus breder sig: Millionregninger vælter ned over fjernvarmekunder

Titusindvis af fjernvarmekunder står til at blive ramt af et historisk rentesmæk på knap 322 mio. kr. Rentefidusen har allerede kostet forbrugerne 475 mio. kr., og nye regninger truer.

Erhverv

Fjernvarmekunder rundt om i landet styrer mod ekstraregninger på knap 322 mio. kr., uden at de af den grund får mere varme i radiatorerne.

Det fremgår af et nyt notat fra Energitilsynet, der gør status over de mange sager, hvor fjernvarmeselskaber rundt om i landet i en regulær skrivebordsøvelse har ansøgt om lov til at opkræve forrentning af selskabernes bogførte værdier i værste fald helt tilbage til 1981.

Ni nye afgørelser betyder, at varmekunderne står overfor en uventet ekstraregning på 56,4 mio. kr., men samtidig har Energitilsynet sendt andre otte sager i høring.

»Det samlede forretningsbeløb i udkastede til afgørelserne for disse otte ansøgninger er opgjort til 265.389.111 kr.,« konkluderes det i tilsynets statusnotat.

Det er først og fremmest beklageligt for fjernvarmeforbrugerne.
Lars Christian Lilleholt (V), klima- og energiminister

I forvejen er ca. 15.000 fjernvarmekunder i Herning-området blevet præsenteret for en samlet renteregning på 454 mio. kr.

Dermed står den samlede renteregning til fjernvarmekunder rundt om i landet til foreløbig at løbe op i mere end 797 mio. kr., selv om klima- og energiminister Lars Christian Lilleholt (V) flere gange har opfordret fjernvarmeselskaberne til at droppe deres jagt på de historiske rentemillioner.

»Det er først og fremmest beklageligt for fjernvarmeforbrugerne,« fastslog ministeren i september sidste år, da en opgørelse fra Energitilsynet viste, at kun få selskaber valgte at følge ministerens opfordring.

En nærlæsning af Energitilsynets dugfriske opgørelse vidner da også om, at den voksende millionregning til varmekunderne næppe stopper med regningen på 797 mio. kr.

Af notatet, som er sendt til Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet, fremgår det, at der fortsat er knap 20 ansøgninger fra fjernvarmeselskaber på bl.a. Fyn, Randers, Ribe og i trekants- og hovedstadsområdet, som venter på en afgørelse.

Samlet har selskaberne søgt om at få forrentet værdier for mere end 9 mia. kr. med renters rente siden 1981.

Energitilsynet oplyser, at man her og nu ikke har noget bud på, hvor meget de knap 20 sager kan ende med at koste fjernvarmekunder rundt om i hele landet, da behandlingen af sagerne endnu ikke er færdig.

Artiklens emner
Energitilsynet
Eniig