Erhverv

Nu kan du kræve penge tilbage fra DR - staten betaler advokatregningen

DLA Piper har fået fri proces til gruppesøgsmål mod den danske stat. Kravet kan løbe op i milliarder af kroner.

Artiklens øverste billede
Sidste år vurderede en stribe eksperter over for Finans, at DR i årevis havde opkrævet moms på licensregningen i strid med EU-retten. Nu kræver flere advokatfirmaer licensmomsen retur på vegne af danske licensbetalere. Foto: Thomas Borberg

DR og den danske stat kan forvente en byge af krav fra danske licensbetalere, der vil have licensmoms tilbage fra de sidste 10 år.

Advokatfirmaet DLA Piper oplyser, at det netop har fået godkendt et gruppesøgsmål på vegne af danske licensbetalere, og at sagsøgerne har fået fri proces til at føre sagen.

En tidligere bevilget fri proces omhandlede kun de indledende skridt i sagen.

Den nye godkendelse betyder, at licensbetalere nu kan deltage i retssagen uden at skulle have en krone op af lommen og uden risiko for at ende op med en regning, fortæller advokat Peter Lunau Larsen fra DLA Piper.

»Der er ingen risiko, kun muligheder,« siger Peter Lunau Larsen, der understreger, at det er vigtigt at tilmelde sig søgsmålet, hvis man ikke vil risikere helt at miste muligheden for at få moms tilbage.

DLA Piper er et af mindst tre advokatfirmaer, der har øjnet muligheden for at føre retssager mod DR og den danske stat, efter at eksperter i august sidste år over for Finans vurderede, at danske licensbetalere i årevis har betalt ulovlig moms på DR's licensopkrævninger.

Momsen udgør omkring 500 kr. om året per husstand, og DLA Piper vil kræve momsen tilbage for de sidste 10 år. For statskassen handler det om godt en mia. kr. per år.

DLA opfordrer danskere til at tilmelde sig gruppesøgsmålet, inden fristen udløber den 13. juni, på hjemmesiden kraevlicensmomstilbage.dk.

Ifølge Peter Lunau Larsen har nogle hundrede tilmeldt sig, efter at DLA orienterede om gruppesøgsmålet på Facebook onsdag, men han håber, at langt flere vil følge efter.

DLA har selv en interesse i, at flest muligt tilmelder sig, for de sagsomkostninger, som advokatfirmaet kan få tilkendt og betalt af staten, skal udmåles i forhold til sagens størrelse og værdi.

Ifølge Peter Lunau Larsen handler det for advokatfirmaet dog også om markere sig på en sag, der angår principielle og fundamentale spørgsmål i samfundet.

Det er endnu uvist, hvornår en sag kan gennemføres. DLA vil have den forelagt for EU-domstolen, og alene den proces kan tage op til flere år.

Det er DR, der rent praktisk har håndteret licensopkrævningen på vegne af Skat, men advokaterne arbejder på at indgå en aftale med Skatteministeriet om, at DR skrives ud af sagen, så ministeriet repræsenterer staten over for sagsøgerne.

Det er ikke lykkedes at få en kommentar fra Skatteministeriet.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.