Svensk plageånd lurer på Ørsteds nye guldhåb
Det svenske energiselskab bliver nødt til at se på mulighederne for at opføre havvindmølleparker i USA og Taiwan. Det kan betyde øget konkurrence til Ørsted.
Ørsted har hidtil sluppet for sin største plageånd på nye vækstmarkeder, men Vattenfalls topchef åbner nu op for, at det svenske energiselskab på sigt kan rykke til USA og Taiwan for at opføre havvindmølleparker.
Sådan lyder det fra adm. direktør Magnus Hall i et interview med Finans.
»Vi er der ikke (i USA og Taiwan, red.). Vi føler, at der set med vores perspektiv er mere at gøre i Europa,« siger han.
»Men vi kan også godt se, at det er en mulighed, vi bliver nødt til at kigge på i fremtiden. For det marked udvikler sig lige nu, og jeg ved, at vores konkurrenter i gang. Og de er gode til det.«
Han gør det klart, at Vattenfall p.t. ingen konkrete planer har om USA eller Taiwan, men i løbet af de seneste år har øget konkurrence og faldende priser sænket afkastet på havvind overalt i Europa.
Det har fået Ørsted såvel som den danske infrastrukturfond Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) til at indtage fjerne markeder, hvor afkastet er højere.
Alene i Taiwan har konsulenthuset K2 Management tidligere vurderet over for Finans, at den danske duos godkendte projekter snildt kan koste over 40 mia. kr. at opføre.
Med udsigt til tocifrede afkast vil det være en bet for CIP såvel som Ørsted A/S, hvis svenskerne følger efter, for Vattenfall har et væsentligt lavere afkastkrav end den danske duos.
»Så kan de alt andet lige byde lavere. Så skal Ørsted være endnu skarpere for at vinde,« siger Casper Blom, aktieanalytiker hos ABG Sundal Collier.
Det lavere afkastkrav har formentlig været medvirkende til, at Vattenfall har snuppet flere projekter for snuden af Ørsted.
Men derudover synes svenskerne simpelthen at have været skarpere på regnemaskinen i visse tilfælde.
Vattenfall skal opføre tre store havvindmølleparker i dansk farvand frem mod 2021, mens Ørsted ikke har bygget et dansk projekt siden Anholt-parken, der blev indviet i 2013 (og ikke har nye projekter i bogen).
For bare to måneder siden vandt svenskerne desuden et stort projekt i Holland, som Ørsted afholdt sig fra at byde på, fordi det ikke hang sammen økonomisk.
»Det er nok dem, der har gjort mest ondt på Ørsted indtil videre,« siger Morten Imsgard, aktieanalytiker hos Sydbank.
Han har svært ved at forestille sig, at Vattenfall vil undlade at forfølge mulighederne i USA og Taiwan.
»Det er måske uundgåeligt - specielt i USA, hvis dette marked virkelig blomstrer,« siger Morten Imsgard.
Det har ikke være muligt at få en kommentar fra Ørsted.


