Erhverv

Pengene fosser ud af dansk B&O-rival

På fem år har Libratone tabt 475 mio. kr. Det er helt efter planen, siger direktør.

Artiklens øverste billede
Libratone er bedst kendt for sine trådløse højttalere, men producerer også bl.a. headsets.

Millionerne fosser ud af den danske lydproducent Libratone, der i 2014 blev solgt til et stort asiatisk konsortium. Det skriver Børsen.

Senest blev det i 2017 til et underskud på 122 mio. kr. Dermed har Libratone på fem år tabt 475 mio. kr.

Men der er ingen grund til bekymring, siger produktdirektør Uffe Kjems Hansen.

»Vi følger planen, vi har lagt. Vi er i gang med at skabe en position og et brand i markedet, for før det sker, tænker vi ikke på overskud. Det er helt afstemt med vores ejere, at vi investerer kraftigt i disse år,« siger han til Børsen.

Libratone, der er bedst kendt for sine trådløse højttalere, blev grundlagt i 2009 af serieiværksætteren Tommy Andersen, Søren Louis Pedersen og Jes Mosgaard. I 2014 blev lydfirmaet købt af en gruppe asiatiske investorer.

De vil gøre Libratone til en milliardvirksomhed i 2020, og den slags koster tilsyneladende penge. Målet er således at konkurrere med bl.a. B&O, Bose og Sonos, skriver Børsen.

De asiatiske ejere betalte et trecifret millionbeløb for at overtage Libratone. Siden er Libratone vokset med over 100 ansatte og har investeret massivt i nye produkter, bl.a. høretelefoner og headsets.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.