Erhverv

Nu er det snart slut med plastiksugerør

Flere globale virksomheder dropper plastiksugerør til deres produkter. Alternativ sugerørsproducent oplever vækst på 5000 pct.

Artiklens øverste billede
I fremtiden vil der være markant færre sugerør af plastik på hylderne. Foto: Jeff Chiu

I fremtiden vil det blive sværere at opdrive plastiksugerør, når du bestiller drikkevarer ved store kæder som Starbucks eller McDonalds. De vil med stor sandsynlighed bestå af papir og glas.

En global kamp mod engangsbrug af plastikprodukter er blevet intensiveret, hvor store globale franchises som McDonalds, Starbucks og Disney med tiden helt vil fjerne plastiksugerør fra deres produkter.

Det skaber en massiv efterspørgsel hos amerikanske producenter, der laver alternativer til plastiksugerør. De kan ikke følge med, skriver CNN.

Aardvark er det eneste amerikanske firma, som producerer sugerør lavet af papir. Det har fået de enorme firmaer til at se i retning af dem til at producere deres miljøvenlige alternativ til plastiksugerør.

»Efterspørgslen efter papirsugerør er gået helt amok,« lyder meldingen fra Aardvarks global business-direktør, David Rhodes.

Sugerørsproducenten har oplevet en stigning i salget af deres produkt på hele 5000 pct. sidste år.

Efter den eksplosive vækst sendte firmaet en pressemeddelelse ud, hvor de erklærede, at de med det samme ville udvide for at kunne opfylde den efterspørgsel, der lynhurtigt var kommet. Det kunne ikke lade sig gøre.

»Der findes bare ikke nok papirsugerørsmaskiner til den efterspørgsel, som der er lige nu,« siger David Rhodes til CNN.

Efterspørgslen har stadig været for stor, og Aardvark melder, at der er forsinkelser på kundernes ordrer på op til 12 uger. Deres nye ejere, Hoffmaster Group, arbejder dog på højtryk på firmaets udvidelse, så de forhåbentlig snart kan imødekomme efterspørgslen.

Et andet amerikansk sugerørsfirma, Strawsome, har også oplevet en eksplosiv efterspørgsel på deres produkter. De laver sugerør af glas og har i det første kvartal af 2018 omsat for lige så meget som i hele 2015.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.