• For abonnenter
Erhverv

Fætter BR's ejere i kæmpe krise: Milliardunderskud og rekonstruktion i en presset branche

Legetøjsmarkedet er under konstant angreb fra alskens digitale tidsfordrivelser. Derfor kæmper butikker og websites om kunderne, og vinderne ser ud til at være enten de store supermarkedskæder eller de små dedikerede legetøjsbutikker.

Artiklens øverste billede
Top-Toys massive problemer og rekonstruktion vidner om de store udfordringer, hele branchen har. Arkivfoto: Johan Mikkelsen/Polfoto

Top-Toy præsenterede i dag en chokerende nyhed: Ejerne, kapitalfonden EQT og familien Gjørup, er tvunget til at rekonstruere selskabet, fordi de ikke har været villige til at skyde flere penge i selskabet.

Selskabet, som ejer Fætter BR-butikkerne og Toys’R’Us i Norden og Nordtyskland, skal nu endevendes, der skal formentligt

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.