Markedet for virksomhedshandler bremser op
Markedet for virksomhedshandler frygtes nu at have toppet. Flere rådgivere og kapitalfonde venter en nedtur.
Det skriver Børsen.
Selskaber som Flying Tiger Copenhagen, GSV og 3C Groups er alle en del af eksempler på virksomhedshandler i milliardklassen, der er røget i vasken eller ikke er nået i mål.
Mads Ditlevsen, der er ledende partner i kapitalfonden EQT, understreger, at markedet befinder sig sidst i sin cyklus.
- Der er næppe nogen, der præcist ved, hvornår det vender, og hvad der kommer til at ske. Men mange venter, at vi er sidst i cyklussen, siger Mads Ditlevsen til Børsen.
Derfor er der også en tendens til, at flere investorer nu vender sig mod selskaber, der kan manøvrere sig stabilt igennem en økonomisk nedtur. Særligt software-virksomheder, der har mindre eksponering over for cykliske brancher, oplever ifølge Mads Ditlevsen stadig stor efterspørgsel.
Tal fra analysehuset Mergermarket dokumenterer tendensen. Salget af virksomheder er faldet med 20 pct. i årets første tre kvartaler.

