Erhverv

Kendte danske velhavere skyder millioner i hotelportal

Nustay har fået en ny kapitalindsprøjtning til en endnu mere offensiv markedsføring af hotelportalen.

Artiklens øverste billede
Nustay håber at kunne konkurrere med hotelportaler som Expedia og Booking.com. Den danske hotelportal har netop fået nye millioner fra investorer.

Den storsatsende danske hotelportal Nustay har igen hentet millioner i forsøget på at blive en global spiller i rejsebranchen.

I denne omgang er der blevet skudt 6 mio. kr. ind i Nustay fra både nuværende og nye investorer. Det fortæller Nustays adm. direktør, Mathias Lundø Nielsen.

»En håndfuld af de eksisterende investorer samt nogle nye, herunder vores finansdirektør og jeg selv står for kapitaltegningen og har skudt i alt 6 mio. kr. ind for at booste vores markedsføringsaktiviteter, da vores platform og nøgle-KPI'er nu har nået en udvikling, hvor aktiviteten kan øges. Det ser meget tilfredsstillende ud på alle fronter,« siger han i en skriftlig udtalelse til Finans.

Hvis væksten i Nustay fortsætter, vil 2019 også byde på yderligere kapitalforhøjelser, oplyser Mathias Lundø Nielsen.

Blandt de nuværende medejere af Nustay er Saxo Bank-milliardæren Lars Seier Christensen, madrigmanden Simon Skouboe, it-millionæren Magnus Kjøller og komikeren Casper Christensen.

Som bestyrelsesformand har Nustay én af de højst placerede danske kvinder i internationalt erhvervsliv i form af Lone Fønss Schrøder.

Ifølge ifølge Mathias Lundø Nielsen er Nustay blevet godkendt af Google til at markedsføre sig gennem Google Hotel Ads.

»Det har klart været en gamechanger for os. Vi kender ikke til andre startups i hele verden, der er blevet godkendt til at bruge denne markedsføringsteknologi grundet skrappe resultat- og brugerkrav, så det er klart en blåstempling af Nustay,« siger han.

Nustay blev stiftet i 2014 og har endnu ikke givet overskud. De første tre regnskabsår er det blevet til et samlet tab på omkring 9 mio. kr.

Idéen bag Nustay er at matche hoteller med gæster, der har indtastet en lang række oplysninger om sig selv. Jo flere oplysninger, hotellerne får, desto bedre priser kan der tilbydes.

Nustay beskæftiger mere end 60 ansatte i Danmark og Ukraine. Portalen har mere end 1,5 mio. hoteller og lejligheder i sin database.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.