• For abonnenter
Erhverv

Det gigantiske fedmemarked er katastrofernes holdeplads

Stribevis af selskaber har over årene satset stort på fedmemarkedet. Indtil videre er det dog kun Novo Nordisk, der har haft noget, der minder om succes.

Artiklens øverste billede
Fedmeoperationer er i dag det, der giver det største vægttab hos svært overvægtige mennesker. Novo Nordisks lægemiddelkandidat Semaglutid har sammen med f.eks. en pulverkur potentiale til at kunne nå ca. det samme. Foto: Arkiv

Når mere end 100 mio. mennesker alene i USA er svært overvægtige, siger det næsten sig selv, at markedet for medicinsk behandling af fedme på verdensplan er enormt. Alligevel er det kun danske Novo Nordisk, som delvist har fået hul på bylden.

Men hvorfor er det egentlig så svært?

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.