• For abonnenter
Erhverv

Lars Fruergaard: »Det handler om ikke at blive set som en del af problemet, men som en del af løsningen«

Novo Nordisks topchef, Lars Fruergaard Jørgensen, forsvarer selskabets skyhøje indtjening på et tidspunkt, hvor ikke mindst fattige amerikanere bliver ramt af de stigende medicinpriser.

Artiklens øverste billede
Lars Fruergaard og resten af ledelsen i Novo Nordisk er forholdsvis optimistiske i synet på 2019, der forventes at byde på pæn vækst i forretningen. Foto: Lars Krabbe.

Der er problemer, men det er tvingende nødvendigt at have en høj indtjening som medicinalselskab, hvis man også skal kunne investere i fremtiden.

Sådan lyder det fra Lars Fruergaard Jørgensen, adm. direktør i Novo Nordisk, efter et 2018, der sikrede koncernen et overskud efter skat på enorme 38,6 mia. kr. ud af en omsætning

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.