Fortsæt til indhold

Grossisten Icon Hairspa A/S bliver idømt millionbøde

Retten i Næstved har idømt Icon Hairspa A/S en bøde på 1 mio. kr. for at have brudt konkurrencelovens forbud mod bindende videresalgspriser.

Icon Hairspa A/S leverer hårprodukter, interiør og tilbehør til frisørsaloner i Danmark og udlandet. Virksomheden blev stiftet i 2004 og har hovedsæde i Sorø. Foto: Sofia Wraber
Erhverv

Hårprodukt-grossisten Icon Hairspa A/S er blever idømt en millionbøde af Retten i Næstved for ulovlige prisaftaler på produkter som hårvoks og balsam.

Også en ledende medarbejder i virksomheden er ligeledes blevet tildelt en personlig bøde på 100.000 kr.

Det skriver Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i en pressemeddelelse.

Virksomheden er dømt for at have brudt konkurrencelovens forbud mod bindende videresalgspriser.

Det fremgår af dommen fra Retten i Næstved, at det er ’bevist, at Icon Hairspa A/S over for sine forhandlere har stillet krav om, at Icon Hairspa A/S’ vejledende priser på Kevin Murphy hårprodukter senest pr. 1. marts 2016 skulle overholdes som mindstepriser i forbindelse med videresalg til forbrugerne.

»Det er desværre ikke første gang, vi ser en sag om bindende videresalgspriser på hårprodukter. Når en grossist dikterer mindsteprisen hos sine forhandlere, holder det prisen oppe. Det går ud over forbrugerne, der i sidste ende kan betale for meget for de varer, de køber,« siger vicedirektør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Bitten Thorgaard Sørensen, i pressemeddelelsen.

Overtrædelsen har fundet sted fra starten af 2016 til starten af 2017, hvor grossisten krævede af sine forhandlere, at de overholdt vejledende priser som mindstepriser. Det har drejet sig om forhandlere af hårprodukter fra mærket Kevin Murphy.

Bøden på 1 mio. kr. svarer til knap en fjerdedel af virksomhedens overskud før skat, ifølge regnskabet fra 2017.

Sagen begyndte tilbage i 2016, hvor en forhandler kontaktede Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen. Herefter besluttet rådet, at sagen skulle anmeldes til Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK).

Efter konkurrencelovens paragraf seks er det forbudt for virksomheder at indgå aftaler, der direkte eller indirekte har til formål eller til følge at begrænse konkurrencen f.eks. ved at fastsætte købs- og salgspriser eller andre forretningsbetingelser.

Finans har forgæves forsøgt at få en kommentar fra direktør Anker Geertsen.