Erhverv

Japansk bilfabrikant kører langt udenom analytikernes skiver

Artiklens øverste billede
Foto: Bloomberg photo by Tomohiro Ohsumi

Den japanske bilfabrikant Nissan rammer langt under analytikernes skiver, når det gælder forventningerne til indeværende regnskabsår.

På driftsresultatet venter Nissan et resultat på 230 mia. yen, hvor gennemsnitsestimatet blandt analytikerne adspurgt af Bloomberg News var 453,33 mia. yen. Bilfabrikanten kunne med prognosen end ikke ramme niveauet hos den mindst optimistiske analytiker, som havde ventet et driftsresultat 345 mia. yen.

Også på bundlinjen skuffer selskabet. Her venter selskabet et nettoresultat på 170 mia. yen, mens analytikerne adspurgt af Bloomberg News, var langt mere optimistiske og estimerede en bundlinje på 454,41 mia. yen.

Det oplyser Nissan i forbindelse med regnskabet for det for nylig afsluttede regnskabsår, som bød på et overskud på 318 mia. yen. Det var 57 pct. under niveauet året før og det laveste i et årti. Toplinjen landede på 11,6 trillioner yen mod 12,0 trillioner yen i 2018.

Det er ifølge Bloomberg News blandt andet et faldende salg på det amerikanske marked samt aldrende bilmodeller, som har presset bilfabrikanten, og nyhedsbureauet spekulerer i, at udviklingen kan give Renault, som Nissan har et strategisk partnerskab med, mere kontrol med, hvordan fremtiden for deres samarbejde skal udvikle sig.

De dårlige resultater i tirsdagens årsregnskab lægger endvidere yderligere pres på selskabets administrerende direktør, Hiroto Saikawa, om at lave en plan, der kan vende udviklingen.

Særligt efter at den tidligere bestyrelsesformand Carlos Ghosn i slutningen af 2018 blev arresteret for økonomisk kriminalitet. Han var nemlig manden bag det strategiske partnerskab mellem Renault, Nissan og Mitsubishi.

/ritzau/FINANS

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.