Erhverv

Nyt koncept skal give medarbejdere adgang til fri cykel

Det nyopstartede Jooll forventer, at konceptet kan blive et alternativ til ordningen med fri bil.

Artiklens øverste billede
Anders Westergård (billedet) og Anders Torp stiftede Jooll i maj 2019. Foto: PR-foto

En nyt selskab kan blive en konkurrent til den klassiske firmabilsordning.

Iværksætterne bag Jooll, som selskabet kalder sig, vil give virksomheder mulighed for at tilbyde fri cykel til deres medarbejdere, og efter hensigten skal konceptet være en del af lønpakken, som medarbejderne skal kunne forhandle sig frem til.

Gennem Jooll leaser virksomheder cyklerne, der p.t. udelukkende består af elcykler. Virksomhederne betaler leasing, og medarbejderne bliver beskattet af cyklens værdi – ligesom tilbuddet om fri bil fungerer i dag.

I dag tilbyder ingen danske virksomheder cykler til deres medarbejdere, og Anders Westergård og forretningspartneren Anders Torp så derfor en mulighed i konceptet. Idéen opstod, da han skulle flytte fra Holland tilbage til Danmark.

»Jeg kiggede på danske jobtilbud, og mange af dem havde bilpakker inkluderet. Men i virkeligheden kunne jeg ikke bruge en bil, og det gav ingen mening med parkeringstaksterne i København. Jeg ville ikke komme til at bruge den, så jeg tænkte, at konceptet med el-cyklen bliver vi nødt til at lave. Det mangler vi simpelthen,« siger Anders Westergård, der er medstifter af Jooll.

I øjeblikket betyder lovgivningen for firmabilbeskatning, at omkostningerne øges for medarbejdere, der vælger en elbil. Det er altså stadigvæk dyrt for virksomheder at vælge en grøn bil til deres ansatte.

Anders Westergård mener, at elcyklen vil være et billigt medarbejdergode og appellere til flere danskere end bilen.

»Vores målgruppe er hovedsageligt de større byer. Til daglig pendler cirka 40 pct. i København, og vi vil have yderkommunerne med også. Med en elcykel bestemmer man selv motionsniveauet, og flere undersøgelser viser, at man bruger den dobbelt så meget som en almindelig cykel og derfor får det samme ud af det,« siger han.

De går ikke efter at udkonkurrere tilbuddet om fri bil, men ser en fremtid i cyklen som en del af virksomheders stigende fokus på at være klimabevidste.

»Vi tjekker ind på den grønne omstilling og rammer en agenda, hvor vi kan løse noget på det område. Flere virksomheder har haft den indstilling, at de gerne vil gøre noget – men hvad? Dem, vi har talt med, vil bruge det aktivt som branding og vise ansvarlighed over for deres medarbejdere,« siger Anders Westergård.

Virksomheden har på nuværende tidspunkt tre aftaler i hus med virksomheder i København og Aalborg.

Jooll blev stiftet af Anders Westergård og Anders Torp i 2019.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.