Erhverv

Spies-direktør: Et mindre mirakel at vi er i gang igen

Det er ifølge Spies' direktør lykkedes at flytte flylicenser til Norden, så Spies igen kan komme på vingerne.

Artiklens øverste billede
Spies-direktør Jan Vendelbo. Foto: Polfoto

Licenserne til Thomas Cook Airlines Scandinavias fly er flyttet fra England til det nordiske selskab. Derfor kan Spies nu igen flyve deres gæster på ferie, forklarer Jan Vendelbo, rejseselskabets administrerende direktør.

- Der er blevet arbejdet hektisk i løbet af mandag, så vi kunne komme i gang igen. Det er vi nærmest ved et mindre mirakel lykkedes med, siger Jan Vendelbo.

Spies har annonceret, at selskabet tirsdag morgen genoptager rejserne, efter selskabets ejer, Thomas Cook Group, natten til mandag endte i konkurs.

80 procent af Spies' flyvninger administreres af Thomas Cook Airlines Scandinavia, der efter Thomas Cooks konkurs indstillede alle flyvninger. Det skete, fordi flyselskabets flylicenser var tilknyttet moderselskabet.

På kort tid har det dog været muligt at flytte licenserne fra England til Norden.

- Vi er lykkedes at få flyttet de fly, som var registreret i Thomas Cook Airlines i England, over til vores nordiske flyselskab.

- Tirsdag kan vi igen flyve. Det hele er åbnet op nu, siger Jan Vendelbo med henvisning til, at folk igen kan købe rejser og flyve med Spies.

De kunder, der skulle være rejst på ferie mandag, får dog ikke mulighed for afrejse tirsdag.

- De har fået annulleret deres flyvning og fået deres penge tilbage, siger Spies' administrerende direktør.

De kunder, der er på deres destination, men venter på at komme hjem, vil modtage nærmere information om en mulig hjemrejse på sms.

Spies-ejeren Thomas Cook havde gennem længere tid været i økonomiske problemer. Selskabet havde et akut behov for at få tilført et beløb svarende til cirka 1,7 milliarder danske kroner, hvis det skulle fortsætte driften.

Natten til mandag indgav rejseselskabet, der med sine 178 år er et af verdens ældste, en konkursbegæring.

/ritzau/

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.