• For abonnenter

Jakob Hald leder jagten på karteller og markedsmisbrug: »Topcheferne skal gerne vide, at vi kommer efter dem«

Konkurrencestyrelsens direktør, Jakob Hald, poster store ressourcer i at efterforske og retsforfølge potentielt urent trav i erhvervslivet - sådan som det i 2019 skete for redningskoncernen Falck, der endte med en bøde på 30 mio .kr. for sin ageren over for konkurrenten Bios.

Jakob Hald er direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen; tiltrådte i 2016, men har aldrig givet interview. Efter et år med en række opsigtsvækkende konkurrencesager (Falck, Elsam, Ernst & Young og flere kartelsager) melder han nu klart ud: Konkurrencestyrelsen skal under ham være noget nær et konkurrencepoliti. Aldrig før har styrelsen meldt så mange til bagmandspolitiet - og styrelsen har enormt fokus på at efterforske lovbrud og håndhæve konkurrenceloven og sikre, at virksomhederne holder sig på rette kurs - til gavn for både markedet og forbrugerne.

I Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen går der en historie. Den handler om en tidligere medarbejder, der var særligt dedikeret i at fange virksomheder på kant med konkurrenceloven, de såkaldte karteller, der f.eks. delte et marked imellem sig.

Aftenen før hver ransagning ville han derfor gå måneskinstur med sin hund for at rekognoscere

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.