Erhverv

Favoriserer ventureinvestorer mænd? Forskere sendte 80.000 iværksættermails for at finde svaret

Selvom techverdenen er spækket til randen af mænd, er venturekapitalister faktisk mere tilbøjelige til at vælge mailpitch fra kvindelige iværksættere, viser ny forskning.

Artiklens øverste billede
Forskere satte sig for at finde ud af, om venturekapitalfolk har en bias mod kvindelige iværksættere. Foto: Colorbox

Med et Silicon Valley fyldt af mænd er det nemt at mistænke investorerne for at favorisere idéer, som kommer fra mandlige iværksættere.

Men ny forskning viser, at det ikke umiddelbart er tilfældet - i hvert fald når det kommer til idéer pitchet via mail. Overraskende nok er det omvendt kvinderne, de venturefolkene har en marginalt større forkærlighed for, skriver The Economist.

Forskere fra Stanford University og University of British Columbia sendte 80.000 mails til 28.000 venturekapitalinvestorer, hvor de pitchede en af 50 forskellige opdigtede idéer til tech-startups. Halvdelen af de opdigtede afsendere var kvindenavne, mens den anden halvdel fik mandenavne.

Af de emails, der rent faktisk blev besvaret af venturekapitalselskaberne, havde de mandlige pitch en positiv responsrate på 4,1 pct., mens kvindernes pitch havde en på 4,5 pct. - en lille, men statistisk signifikant forskel.

Bias i forhold til idéer pitchet via email er dog kun en lille del af en lang proces, når det kommer til at rejse penge. Her har personlige introduktioner gennem professionelle netværk ofte stor betydning.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.