Fortsæt til indhold

Teleselskaber øger beredskabet, mens tusindvis af danskere arbejder hjemme

De danske telenet er bygget til at kunne håndtere store mængder data, og det bør derfor ikke give problemer, at medarbejdere i virksomheder og offentlige institutioner sendes hjem at arbejde, oplyser telebranchen.

Telebranchen følger tæt med i udviklingen i trafikken i det danske telenet, når medarbejdere i stor stil begynder at arbejde hjemmefra. Foto: Jens Dresling
Erhverv

Der bør ikke blive problemer med kapaciteten på bredbånds- og teleforbindelser, når mange tusinde danskere den kommende tid arbejder hjemme.

Sådan lyder meldingen fra Jakob Willer, direktør i televirksomhedernes brancheorganisation, Teleindustrien.

»I udgangspunktet har vi en solid digital infrastruktur, der er bygget til håndtere store mængder data,…

Artiklens emner
Telebranchen
Teleindustrien