• For abonnenter
Erhverv

Coronakrisen kaster forsikringsbranchen ud i indædt milliardopgør med kunderne

Barer, koncertsteder og teatre i USA kræver, at forsikringsbranchen erstatter deres tab på coronanedlukningen af samfundet. Hvis de får ret, venter en milliardregning, der ifølge branchen selv kan true forsikringsindustrien på livet.

Artiklens øverste billede
Nedlukningen af samfundet i store dele af verden - her det ellers myldrende Times Square på Manhattan i New York - koster forretninger millliarder, som nogen mener, forsikringsbranchen skal betale en god del af. Foto: Reuters/Brendan Mcdermid

Det lyder ikke umiddelbart truende for en hel industri, at ejeren af en sportsbar i Florida er blevet sur på sit forsikringsselskab og nu slæber det i retten. Men hvis sportsbaren vinder, kan det sende en flod af erstatningskrav mod forsikringsindustrien.

Prime Time Sports Bar i Tampa, Florida vil ikke finde sig i, at forsikringsselskaber

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.