Førende dansk biotekselskab solgt
Danske Symphogen ryger på franske hænder efter måneders forhandlinger. Det er et vigtigt strategisk køb, lyder det fra de nye ejere, som holder prisen hemmelig.
Det franske selskab Servier køber det danske biotechselskab Symphogen. Symphogen er langt fremme på forskning og udvikling af antistoffer, og for franskmændene er opkøbet strategisk vigtigt for at stå stærkere internationalt.
Symphogen vil køre videre som forskningscenter i Ballerup ved København. Købsprisen er ukendt.
»Købet af Symphogen er et vigtigt skridt for Servier til at opnå vores strategiske ambition om at blive en nøglespiller inden for onkologi. Med Symphogens stærke kompetencer inden for området vil dette opkøb styrke vores forskning og udvikling væsentligt inden for onkologi,« siger Olivier Laureau, adm. direktør for Servier, i en pressemeddelelse.
Servier har 22.000 ansatte fordelt på 149 lande og omsatte sidste år for 4,6 mia. euro, ca. 35 mia. kr. En fjerdedel af omsætningen bruges hvert år på forskning og udvikling.
Det fremgår af pressemeddelelsen, at købsprocessen har været i gang i flere måneder, mens de to virksomheder har haft et strategisk samarbejde de seneste to år.
Symphogens bestyrelsesformand, Bernhard Ehmer, udtaler, at salget er med til at godkende styrken af Symphogen antistof-teknologier og onkologi-portefølje.
Ifølge Dagbladet Børsen havde Symphogen en anslået værdi på 3 mia. kr., men salgsprisen i dag kan se meget anderledes ud.