Erhverv

VW og Toyota begynder snart åbning i Europa

VW har meddelt, at de vil genoptage produktionen af nogle af deres personbiler i Zwickau i Tyskland og i Bratislava i Slovakiet.

Artiklens øverste billede
Volkswagen-koncernen er en af de bilkoncerner, der gradvist begynder at genåbne fabrikker fra på mandag. Foto: AP

Nogle af verdens største bilproducenter vil gradvist begynde at åbne deres fabrikker i Europa igen. Det skal ske fra næste uge.

Åbningerne vil ske under behørigt hensyn til sundhedsmyndighedernes anbefalinger og i takt med at lockdown kravene i landene lempes, skriver CNN.

VW har meddelt, at de vil genoptage produktionen af nogle af deres personbiler i Zwickau i Tyskland og i Bratislava i Slovakiet, og det vil ske fra på mandag den 20. april.

Andre af VWs fabrikker i Tyskland, Portugal, Spanien, Rusland og USA vil genstarte produktionen den efterfølgende uge.

»Med beslutningerne fra de lokale regeringer og den statslige regering i Tyskland om at lempe restriktionerne og tilsvarende i andre europæiske lande er betingelserne til stede for en gradvis genoptagelse af produktionen,« siger Ralf Brandstätter, driftsdirektør for Volkswagen-mærket, i en erklæring.

Hos Toyota vil man genoptage produktionen i Frankrig og Polen fra den 22. april - dog med en reduceret kapacitet. Toyota lukkede sine fabrikker i midten af marts.

I Frankrig bliver der tale om at begynde med et enkelt hold og ikke på skifteholdsbasis endnu. Normalt har fabrikken kørt i tre skift.

Også Hyundai vil genåbne sin fabrik i Tjekkiet med et enkelt skift fra på tirsdag, mens selskabets fabrik i Tyrkiet vil åbne på mandag.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.