Kasi-familien politianmeldt og indstillet til konkurskarantæne
»Det får mig ikke til at ligge søvnløs,« siger Jesper Nielsen om, at han og familien er politianmeldt og indstillet til konkurskarantæne af kurator Boris Frederiksen.
Jesper "Kasi" Nielsen og flere af hans familiemedlemmer har udsigt til at blive efterforsket af politiet og miste retten til at sidde i ledelsen af en dansk virksomhed.
I hvert fald har Boris Frederiksen fra Advokatfirmaet Poul Schmith, kurator i konkursboet efter Kasi ApS, fundet grundlag for både en politimæssig efterforskning og indstillet til en sag om konkurskarantæne mod Kasi-familien.
Konkret er Jesper Nielsen og to familiemedlemmer indstillet til en sag om konkurskarantæne for »groft uforsvarlig forretningsførelse«.
Det fremgår af en ny redegørelse i konkursboet efter Kasi ApS.
»Nu må andre vurdere, om der er noget at komme efter,« siger Boris Frederiksen.
Han vil ikke kommentere, hvad der danner baggrund for politianmeldelsen, eller hvem fra familien der skal efterforskes. Men ifølge Finans' oplysninger er det de samme medlemmer fra Kasi-familien, som er indstillet til en konkurskarantæne.
Grundlaget for politiefterforskningen er ifølge Finans' oplysninger familiens salg af miniandele i en potentiel earnout-betaling fra smykkeselskabet Pandora.
Salget af miniandele til over 500 investorer blev lavet uden accept fra Kasi ApS' største kreditor, som ellers skulle give tilladelse til sådan en disposition. Samtidig blev pengene fra salget af andele, 13,8 mio. kr., overført fra Kasi ApS til Amazing Jewelry ApS, der er familiens nyeste smykkevirksomhed.
De 13,8 mio. kr. kræver Boris Frederiksen tilbagebetalt til Kasi-konkursboet. Men det nægter familien Nielsen, og de 13,8 mio. kr. er derfor forblevet i "kreditorly".
Jesper "Kasi" Nielsen er ikke enig i Boris Frederiksens fortolkning af, at salget af miniandele har været håndteret på en forkert og muligvis ulovlig måde.
»Vi og vores advokat er uenig i Boris Frederiksens fortolkning. Jeg bestrider, at de penge (13,8 mio. kr.) tilhører konkursboet og vil kæmpe for de penge, hvis vi ender med at tabe earnout-sagen,« siger han.
Jeg har større sager at kæmpe med, så det får mig ikke til at ligge søvnløs.
Hvad siger du til politianmeldelsen og konkurskarantænesagen?
»Boris har bare passet sit arbejde og gjort sin pligt som kurator. Der er nogle ting, han er forpligtet til at gøre i forhold til konkursloven.«
Men hvis du bliver idømt konkurskarantæne, må du ikke sidde i ledelsen af en virksomhed i typisk tre år?
»Vi har aldrig gjort noget forkert. Så det vil undre mig, hvis jeg ender med at komme i konkurskarantæne. Men jeg tager det nu stille og roligt. Jeg har større sager at kæmpe med, så det får mig ikke til at ligge søvnløs,« siger Jesper Nielsen.