Fortsæt til indhold

Andersen & Martini foreslår afnotering af B-aktier

Bilforhandleren Andersen & Martini ønsker at forlade børsen.

Erhverv
/ritzau/

Selskabet har derfor indkaldt til ekstraordinær generalforsamling den 14. september med henblik på at få opbakning til forslaget.

- Andersen & Martini Holding har ikke nytte af, at selskabets B-aktier er noteret på Nasdaq Copenhagen, og aktierne opfylder ikke Nasdaq Copenhagens krav til spredning og ejerskab hos kvalificerede aktionærer, ligesom der kun er en begrænset handel i aktierne, skriver selskabet.

Reglerne for udstedere kræver mindst 90 pct. opbakning til afnoteringen på generalforsamlingen.

Det kræves desuden, at selskabet sikrer, at aktionærerne tilbydes at afhænde deres aktier i en periode på mindst fire uger efter børsens godkendelse af børsexitten.

Godkendes afnoteringen af generalforsamlingen og af Nasdaq Copenhagen, vil selskabet derfor i en periode på fire uger efter generalforsamlingen tilbyde at tilbagekøbe B-aktier til 40 kr. per styk.

Torsdag sluttede Andersen & Martini i 35,60 kr.

Artiklens emner
Andersen & Martini