Dansk svineproducent taber millioner
Rentesikring har betydet, at overskud er vendt til underskud for svineproducenten Ekselund på Vestfyn.
Det er fortsat svært at være ejer af landbrugsdynastiet Eskelund, som igen i 2019 har præsenteret et millionunderskud på bundlinjen. Denne gang beløber underskuddet sig til 14 mio. kr., og det er især en enkelt post på regnskabet, der trækker resultatet til de røde nuancer.
Det store underskud ser ud til at skyldtes en såkaldt renteswap - et finansielt instrument, der bruges til rentesikring. Den samlede regulering af renteswappet samt nedskrivninger beløber sig i regnskabet til 20,3 mio. kr., og er dermed en betydelig post.
Svineproducenten Eskelund på Vestfyn er ejet af Lerche-Simonsen familien, og har i flere år kæmpet med store underskud. I 2018 viste regnskabet for familiekoncernen et underskud på 15,5 mio, og året før et underskud på 17 mio. kr.
Udover det store tab på renteswaps, så har sommeren 2019 ligeledes været hård for selskabet. I ledelsesberetningen for moderselskabet Lerche-Simonsen ApS meddeleler selskabet, at tørken i Slovakiet i sommeren 2019 har medført store tab på forretningen. Samtidig udviser balancen en negativ egenkapital på 8,5 mio. kr.
Eskelund blev i februar 2020 sat til salg på det åbne marked, og igen i august blev det atter sat til salg, blot med ny mægler. Svinebedriften har en årlig produktion på næsten 100.000 slagtesvin, og var tidligere Danmarks største.
Eskelund har 30 ansatte og cirka 1.000 hektar markdrift Desuden hører en foderfabrik og en transportafdeling til selskabet.


