Fortsæt til indhold

Spotify-grundlæggere har solgt aktier for milliarder

En satsning på mere egenproduceret materiale har fået Spotify-aktien til at stige kraftigt, og det har været gunstigt for grundlæggerne.

Spotifys direktør, Daniel Ek, har sammen med medstifteren Martin Lorentzen tjent godt på at sælge ud af Spotify-aktien. Foto: The Yomiuri Shimbun via AP Images
Erhverv

De svenske Spotify-grundlæggere Daniel Ek og Martin Lorentzon har over sommeren solgt aktier i den populære musik- og podcaststreamingtjeneste for flere milliarder kroner.

Det skriver Sveriges Radio.

Efter en heftig opblomstring i kursen på Spotify-aktien, der er noteret på børsen i New York, har grundlæggerne af Spotify tjent store summer på at sælge ud af deres beholdninger i selskabet, der blev børsnoteret i 2018.

Ifølge Sveriges Radio har Martin Lorentzon solgt aktier i selskabet for 2,3 mia. svenske kroner hen over sommeren, mens Daniel Ek, der er adm. direktør i selskabet, også har solgt for over en milliard svenske kroner i samme periode. Tilsammen svarer dette til et salg af aktier på knap 2,5 mia. danske kroner.

Siden børsnoteringen i 2018 har grundlæggerne ifølge Sveriges Radio solgt for 9 mia. svenske kroner i selskabet.

Spotify-aktien er det seneste år steget næsten 110 pct. Ifølge Sveriges Radio kom der især gang i aktiekursen, da selskabet lancerede eksklusive podcasts med de amerikanske idoler Joe Rogan og Kim Kardashian West.

Flere sammenligner ifølge den svenske radiokanal udviklingen med den, som streamingtjenesten Netflix også har haft succes med. Fokus er på at producere større mængder egenproduceret indhold til dets brugere.

Der er ifølge Sveriges Radio forhåbninger om, at udviklingen kan øge omsætnings- og indtjeningstallene i selskabet, der i andet kvartal i år kom ud med et underskud på næsten 5 mia. svenske kroner.

Ifølge Sveriges Radio var Spotify fredag over 400 mia. svenske kroner værd.

Artiklens emner
Spotify
Sveriges Radio