EU truer Danmark: Der er alvorlige problemer med de danske hvidvaskregler
EU-kommissionen er klar til at slå ned på Danmark, fordi vi ikke til fulde efterlever de nyeste hvidvaskregler. Det kan være alvorligt, siger eksperter.
Den danske regering er endt i en alvorlig tvist med EU-kommissionen.
De europæiske myndigheder er ikke tilfreds med den måde, Danmark har implementeret de nyeste hvidvaskregler.
Det skriver Berlingske.
At der er en kritik, kan man se af en meget kort og kryptisk formuering på kommissionens hjemmeside, hvor det blot fremgår, at der er ”kommunikeret” til bl.a. Danmark vedrørende den måde, den danske regering har implementeret de nyeste hvidvaskregler fra EU.
Af et brev til Folketingets Europaudvalg afsendt den 5. oktober, fremgår det, at EU-kommissionen allerede i juli i år henvendte sig til regeringen med en såkaldt begrundet udtalelse:
»...om manglende meddelelse om foranstaltninger til gennemførelse i national ret af direktiv 2015/849/EU af 20. maj 2015 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvask af penge eller finansiering af terrorisme m.v.,« forklarer Erhvervsministeriet til Europaudvalget.
Hvidvaskeksperten Jakob Dedenrott Bernhoft, adm. direktør i Revisorjura, kender heller ikke detaljerne i EU-kommissionens kritik.
»Men dels kan det være en alvorlig kritik af den måde, Danmark har implementeret EU’s regler på. Dels er det alvorligt, at de danske myndigheder har pålagt danske virksomheder at efterleve en række hvidvaskregler, som nu kan være behæftet med fejl og mangler,« siger Jakob Dedenroth Bernhoft til Finans.
I orienteringen til Folketingets Europaudvalg skriver Erhvervsministeriet, at der arbejdes på at rette op på fejlene, og kommissionen har fået at vide, at man er ved at gennemføre bestemmelserne.
»Bestemmelserne vil blive implementeret i et lovforslag, som forventes fremsat oktober I 2020 med ikrafttrædelsesdato den 1. januar 2021. Kommissionen vil modtage meddelelse om gennemførelsen, når bestemmelserne er endeligt gennemført,« skriver ministeriet.
Berlingske har forsøgt at få en forklaring fra ministeriet på, hvad det i detaljer drejer sig om, men uden held.
Sagen kan blive alvorlig, siger EU-forsker og professor i statskundskab ved Københavns Universitet, Marlene Wind til avisen.
»Først en åbningsskrivelse og så et begrundet brev. Hvis man stadig ikke har svaret tilfredsstillende på, hvordan man vil rette op på det her, eller forklarer godt nok, hvorfor man ikke har implementeret, som man skulle, så kommer sagen for domstolen. Det er selvfølgelig en alvorlig sag at blive trukket i domstolen. Det er meget alvorligt,« siger hun til Berlingske.


