Carlsberg får godkendt stor fusion i Storbritannien
De britiske konkurrencemyndigheder har godkendt Carlsbergs UK's fusion med Marston's Brewing Company.
Carlsberg har fået endelig godkendt sit joint venture i Storbritannien med Marston's Brewing Company.
Joint venturet består af forretningerne Carlsberg UK og Marston’s Brewing Company. Den fortsættende forretning får navnet Carlsberg Marston’s Brewing Company.
Det er en samlet transaktion til 780 mio. britiske pund eller 6,4 mia. kr., hvor de to lægger deres forretninger sammen og Carlsberg skal betale 2,3 mia. kr. til Marston’s for at få aktiemajoriteten på 60 pct., mens Marston’s beholder resten.
»Joint venturet mellem Carlsberg UK og Marstons PLC, som skal danne Carlsberg Marstons Brewing Company, forener to historiske bryggerier med fælles værdier, historie og arv for at skabe en virksomhed med en bæredygtig fremtid inden for britisk brygning. Dagens beslutning er en vigtig milepæl i dannelsen af det nye selskab, som vi mener vil skabe betydelig værdi for medarbejdere, kunder og øldrikkere i Storbritannien, og vi ser frem til at gå videre til næste trin,« siger Tomasz Blawat, der er adm. direktør for Carlsberg UK.
Oprindeligt var det planen, at sammenlægningen skulle godkendes af konkurrencemyndighederne i EU. Men EU tilbageførte sagen til de britiske konkurrencemyndigheder, Competition and Market Authority, CMA.
Det skubbede godkendelsen af sammenlægningen fra 3. kvartal til 4. kvartal af i år. Og den har Carlsberg altså endelig fået.
Efter godkendelsen fra konkurrencemyndighederne udestår der stadig nogle interne forhandlinger og juridiske aspekter, der skal afklares, før handlen endelig bliver gennemført.
Tomasz Blawat forventer, at den endelige transaktion vil være på plads i slutningen af denne måned.
Blandt de mærker, der skal sælges på det britiske marked er Carlsberg, Poretti, Tetley’s og Sommersby. Fra Marston’s kommer mærker som Hobgoblin, Wainwright og 61 Depp.
Carlsbergs forretning i Storbritannien har gennem mange år været i en meget dårlig forfatning med store årlige underskud. Der har desuden været en lind strøm af direktørudskiftninger.
Regningen for den dårligt drevne forretning gennem mange år fremgår af den aftale, der er indgået med Marston's.
Ifølge en tidligere pressemeddelelse fra Marston’s blev Carlsbergs bryggeriaktiviteter kun værdisat til 1,6 mia. kr. mens Marston’s blev værdisat til 4,8 mia. kr.
Det er bl.a. grunden til, at Carlsberg må lægge et stort beløb til Marstons for at sikre, at Carlsberg dels kan indgå dette joint venture og samtidig sætte sig på 60 pct. af det fortsættende selskab.
Lige siden Cees ’t Hart overtog posten som topchef for Carlsberg har han arbejdet på at få skruet en fornuftig forretning i Storbritannien sammen.
Først ved at lappe på den eksisterende forretning, men det var langt fra nok. Nu skal det nye joint venture vaske tavlen ren, og Carlsberg har derfor slået sig sammen med en af de bedre bryggerigrupper i Storbritannien.








