Fortsæt til indhold

Danske Advokater klar med initiativer mod krænkelser efter kritik: »Vi er blevet klogere«

For under en måned siden havde Danske Advokater svært ved at få øje på de helt store problemer med sexisme og seksuelle krænkelser i advokatfirmaerne. I dag blæser brancheorganisationens direktør til konkret handling. Vi er blevet klogere, siger han.

»Vi vedstår os, at vi også er blevet klogere. Det vigtigste for os er sådan set, at vi nu svarer med konkret handling,« siger adm. direktør i Danske Advokater, Paul Mollerup. Foto: Lars Helsinghof
Erhverv
AdvokatWatchSTEFFEN MOSES

Der er utvivlsomt problemer med sexisme og seksuelle krænkelser i advokatbranchen, og advokatvirksomhederne bør gøre mere for at komme dem til livs.

Sådan lyder det nu fra brancheorganisationen Danske Advokater, som er klar med en undersøgelse og en række andre initiativer, der skal gøre op med problemerne.

»Målet med det her arbejde er, at vi som brancheorganisation…

Artiklens emner
MeToo
Sexisme