Fortsæt til indhold

Coronavaccine forhindrer de fleste infektioner - aktiemarkeder brager op

En mulig coronavaccine har en effekt i 90 pct. af alle tilfælde, viser nyt stort studie hos medicinalkæmpen Pfizer.

Erhverv

Den amerikanske medicinalkæmpe Pfizer og tyske Biontech ser ud til at have fået et gennembrud i jagten på en coronavaccine. Faktisk er gennembruddet så stort, at selskaberne håber at søge om en nødgodkendelse af vaccinen inden udgangen af november.

Gennembruddet består i et nyt fase 3-studie af vaccinekandidaten, hvor den har vist sig at have en effekt i 90 pct. af tilfældene. Det vil sige, at vaccinen forhindrede mere end 90 pct. af smittetilfældene i Pfizers forsøg.

Det skriver en række amerikanske medier, heriblandt CNBC, på baggrund af en meddelelse fra Pfizer.

43.500 har deltaget i studiet. Den foreløbige analyse er dog gennemført, efter 94 deltagere blev smittet med covid-19. Studiet vil fortsætte, indtil i alt 164 deltagere er blevet smittet.

Selskaberne bag studiet, Pfizer og Biontech, er begge stærkt opmuntrede over resultaterne.

»Dette er en stor dag for videnskaben og menneskeheden,« siger Albert Bourla, topchef i Pfizer, i meddelelsen.

Han forklarer, at studiet er et »betydeligt skridt« nærmere i jagten på den vaccine, som kan hjælpe store dele af verden i en tid med rekordhøje smittetal.

Nyheden om det nye studie har fået flere aktiemarkeder til at stige markant. Efter offentliggørelsen af studiet er det tyske DAX-indeks spruget i vejret og er nu oppe med over 5 pct. Det samme er britiske UK 100, mens franske CAC40 topper med en stigning på hele 6,5 pct.

De amerikanske futures er ligeledes steget pænt, mens stigningen på det danske marked foreløbigt er udeblevet.

Hos Nykredit har man noteret sig det nye studie fra Pfizer og tillægger studiet stor andel i aktiestigningerne rundt om i verden.

»En effektiv vaccine er selvsagt ganske afgørende for, at hele samfundet kan forsøge at komme ud af coronakrisens favntag. Der udestår stadig en masse spørgsmål – bl.a. om kapacitet, distribution osv. Det var i forvejen forventet, at en vaccine ville godkendes i den sidste del af indeværende år, men en endelig afklaring vil selvfølgelig være positiv nyt. Vi har dog ingen forventning om, at en snarlig godkendelse af en vaccine vil betyde, at krisen ikke også til næste år vil påvirke vores samfund, økonomi og markeder,« skriver Frederik Engholm, chefstrateg i en kommentar til studiet.

Fase 3-studiet fra Pfizer begyndte i juli og er oppe på over 43.000 deltagere. Af dem har næsten 39.000 per 8. november modtaget vaccinens anden dosis.

I første omgang måler studiet, hvor stor en andel af deltagerne der har fået covid-19, syv dage efter de har modtaget anden dosis af vaccinen.

Herefter sammenligner man gruppen, der har fået vaccinen, med en gruppe, der har fået placebo. Her har gruppen, der har fået vaccinen, 90 pct. færre tilfælde af covid-19 syv dage efter anden dosis.

Vaccinen består af to doser, og vaccinen er ifølge Pfizer effektiv, 28 dage efter at man har fået den første dosis.

I sin meddelelse mandag skriver Pfizer, at den forventer at producere 50 millioner doser i 2020 og 1,3 milliarder doser i 2021.

Artiklens emner
Pfizer