Nissan opjusterer og ser mindre milliardunderskud
Den japanske bilproducent Nissan skruer nu op for forventningerne til 2020, selv om der dog stadig ventes et underskud i milliardstørrelsen.
Nissan ser nu et driftsunderskud på 340 mia. yen. Det er 133 mia. yen mindre end den tidligere forventning om et driftsunderskud på 470 mia. yen. Samtidig ventes underskuddet efter skat nu at lande på 615 mia. yen, hvilket er 55 mia. yen mindre end den tidligere forventning om et underskud på 670 mia. yen.
Salgsvolumen ventes at være 1 pct. højere end de 4,17 mio. enheder, Nissan tidligere havde forventet.
- Fremadrettet vil vi fortsætte med at styrke vores arbejde med at rationalisere forretningen samtidig med, at vi forbedrer vores kapacitet og opdaterer vores produktsortiment, siger Makoto Uchida, administrerende direktør i Nissan, i meddelelsen.
I andet kvartal faldt Nissans driftsresultat til et minus på 4,8 mia. yen fra et plus på 30 mia. yen i andet kvartal sidste år. Det var dog markant mindre end det driftsunderskud på 147,98 mia. yen, som analytikerne, ifølge Bloomberg, havde ventet.
Japanske Nissan har en alliance med den franske bilproducent Renault, og det betyder, at Nissans finansielle resultater også påvirker Renault.
I en separat kortfattet børsmeddelelse skriver Renault torsdag, at Nissans resultater ventes at påvirke Renaults nettoresultat for tredje kvartal negativt med 30 mio. euro.
Nissan-aktien blev torsdag sendt ned med 2,9 pct. på børsen i Tokyo, mens Renault-aktien torsdag formiddag dykker 0,9 pct. på børsen i Paris.


