Fransk yoghurtkæmpe vil skære op til 2000 job for at spare 1 mia. euro
Hver fjerde stilling skal spares væk i en større spareøvelse.
Den franske fødevarekæmpe Danone, der er kunde hos Chr. Hansen, vil genoprette lønsomheden i selskabet og lancerer derfor en storstilet spareplan.
Det indebærer, at der skal skæres op til 2000 job - herunder hver fjerde stilling i selskabets hovedkvarter i Paris.
Det skriver Bloomberg News.
Håbet er, at det kan give besparelser på 1 mia. euro inden 2023 og løfte den justerede driftsmargin til over 15 pct. i 2022. Driftsmarginen ses derefter at lande "midt til højt" i 10'erne - altså omkring 15-19 pct.
Der ventes ifølge Bloomberg engangsomkostninger i forbindelse med spareplanen på cirka 1,4 mia. euro i perioden 2021-2023.
Danone har længe haft problemer med lønsomheden, og spareøvelsen skal ifølge topchef Emmanuel Faber ses som et skift mod geografiske områder frem for produktkategorier, hvilket vil gøre selskabet mere fleksibelt i modgang - som under coronapandemien.
Det er også en strategi som konkurrenten Nestlé længe har fulgt, skriver Bloomberg.
Danone-aktien er nede med 29 pct. siden årets start, og fredag blev aktien handlet i 52,50 euro på børsen i Paris.



