• For abonnenter
Erhverv

Derfor blev en hollandsk hvidvasksag et problem for Danske Banks topchef

ABN Amro har indgået forlig og erkendt markante mangler i bankens hvidvaskforsvar. Men Danske Banks nu tidligere topchef Chris Vogelzang er mistænkt for selv at have et ansvar for hullerne i hvidvaskforsvaret hos de forretningsområder, som han i en årrække havde ansvaret for.

Artiklens øverste billede
Foto: Jens Dresling

Det er fire år siden, at Danske Banks - nu tidligere - topchef Chris Vogelzang forlod posten som øverste chef for den hollandske bank ABN Amros afdelinger for privatkunder og private banking. De hollandske myndigheder har i flere år kritiseret banken for mangelfuldt hvidvaskforsvar. Nu efterforskes det så, om Chris Vogelzang selv kan holdes

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.