Fortsæt til indhold

Tidligere Atea-chefer indgår forlig i sag om millionsnyd

De to tidligere topchefer i Atea Peter Trans og Claus Hougesen har været beskyldt for at trække et millionbeløb ud af it-selskabet Informationsteknik.

Erhverv
/ritzau/

To af de indblandede i det, der er blevet kaldt Danmarkshistoriens største bestikkelsessag, har indgået forlig i en anden sag, der omhandler snyd for et millionbeløb.

Det skriver mediet ITWatch.

De to tidligere topchefer i Atea Peter Trans og Claus Hougesen har været beskyldt for at trække et millionbeløb ud af it-selskabet Informationsteknik, kort før selskabet gik konkurs i sommeren 2018.

Men nu har de indgået forlig med kurator Per Astrup Madsen fra advokatfirmaet DLA Piper, der havde anlagt sag for at få ført 4,953 mio. kr. tilbage til konkursboet, oplyser Retten i Lyngby til ITWatch.

De to erhvervsmænd var under anklage for at have fået tilbagebetalt et lån på netop det beløb fra Informationsteknik, nogle måneder før selskabet gik konkurs.

Ifølge kurator skete tilbagebetalingen, fordi de var klar over, at selskabet var ved at køre ud over kanten, og de dermed frygtede at miste deres penge.

Men dermed snød de andre kreditorer som staten i form af Gældsstyrelsen og det store it-selskab Atos, der begge havde millionbeløb i klemme, lød anklagen ifølge ITWatch.

I en fælles udtalelse bekræfter parterne, at der er indgået forlig efter hovedforhandlingen af retssagen i Lyngby.

Artiklens emner
Atea
Peter Trans