Var ejer i 25 år: Jysk-familien gav Backtee afskedsgave på 21 mio. kr.
Lars Larsen Group gav et stort kapitaltilskud inden sin exit fra tøjfirmaet Backtee.
Da Lars Larsen Group i august stoppede 25 års ejerskab af tøjfirmaet Backtee, kunne alle parter »gå videre med et smil på læben«.
Sådan blev overdragelsen af Backtee beskrevet i en pressemeddelelse, uden at hverken Lars Larsen Group eller den nye ejer Thomas Knudsen ville afsløre mere om de finansielle vilkår for ejerskiftet.
Et nyt regnskab fra Backtee afslører dog, at der op til ejerskiftet blev lavet et kapitaltilskud på 20,8 mio. kr. til Backtee. Det dækkede årets underskud på 11,6 mio. kr. og genetablerede lige nøjagtigt egenkapitalen, der ville have været negativ med 20,7 mio. kr. foruden kapitaltilskuddet.
Hverken Lars Larsen Group eller Backtee ønsker at kommentere tilskuddet. Men ifølge Finans’ oplysninger kommer pengene fra arvingerne efter Jysk-købmanden Lars Larsen.
Det er i øvrigt ikke den eneste virksomhed, Lars Larsen Group har forladt på det seneste med en tilsyneladende god samvittighed.
Milliardkoncernen er også stoppet som medejer af reklameselskabet Eovendo og slettede i den forbindelse en gæld på 163 mio. kr., så Eovendo kunne begynde på en frisk.
I oktober fortalte Jesper Lund, adm. direktør i Lars Larsen Group, at »vi løber ikke fra noget, men tager del i en løsning, hvis der ikke er en fordel ved at være ejet af os« om årsagen til den exit, der var lavet.
»Når der er givet hånd på en aftale, er det ikke til diskussion. Ingen har mig bekendt nogensinde tabt penge på familien. Aktiviteter er blevet lukket, men alle ved, at familien har taget tabene selv,« sagde Jesper Lund i interviewet.
I det nye regnskab fra Backtee fremgår det, at tøjfirmaet forventer et overskud på mellem 2 og 3 mio. kr. i indeværende regnskabsår. Det vil i så fald være det første overskud i lang tid, da Backtee har givet underskud 22 år i træk.
Backtee hører hjemme i Silkeborg og var gennem en årrække tøjsponsor for det danske golfikon Thomas Bjørn.


