Fortsæt til indhold

DSV taber retssag mod Tryg: Lego-varer for en million blev stjålet på øde industrivej

Sø- og Handelsretten har idømt DSV at skulle betale for erstatningen af en stor portion Lego, der blev stjålet i 2016.

Lego for en million kroner blev stjålet, da en uopmærksom chauffør parkerede på et uforsvarligt sted i England. Arkivfoto: Jens Dresling
Erhverv

Den danske transportgigant DSV er af Sø- og Handelsretten blevet dømt til at skulle betale en erstatning på 128.436 euro til forsikringsselskabet Tryg. Det svarer til knap 1 mio. kr.

Tryg fik medhold i en anklage mod DSV i sagen, der drejede sig om tyveri af en fragt Lego-produkter, som skulle transporteres fra Tjekkiet til England i foråret 2016.

Lego-godset skulle leveres til to forskellige modtagere i England. I det ene tilfælde drejede bortkomsten sig om gods med en værdi af 107.794 euro, som bortkom under fragten, mens det i det andet tilfælder drejede sig om gods til en værdi af 28.340 euro.

Varerne blev lastet den 24. marts 2016 i Tjekkiet, hvorefter en del af godset blev stjålet om aftenen den 28. marts 2016 eller natten mellem den 28. og 29. marts 2016.

Bortkomsten skete inden det aftalte førsteleveringstidspunkt og var derfor i fragtmandens varetægt.

Tryg fik medhold i, at håndteringen af godset var grovt uagtsomt, fordi chaufføren fra det fragtfirma, DSV havde hyret til at udføre opgaven, ikke levede op til rammeaftalen for fragten.

I rammeaftalen mellem Lego og DSV stod der nemlig, at godset ”aldrig måtte parkeres i mørke gyder, industrielt område eller på afsidesliggende arealer”.

Dette blev ifølge domsafsigelsen ikke overholdt i det tidsrum, hvor tyvene sneg sig ind i lastbilen og stjal Lego-godset, idet chaufføren parkerede i siden af en ubevogtet industrivej uden nogen form for sikring udover gadebelysning.

»Retten finder på den baggrund, at den foretagne parkering er at anse for grov uagtsomhed fra fragtførerens side.,« fremgår det af domsafsigelsen.

Chaufføren er sidenhen afgået ved døden og kan derfor at gode grunde ikke afgive vidneforklaring i sagen.

Udover erstatningen på knap 1 mio. kr. havde DSV allerede i forvejen betalt 324.201 kr. svarende til ansvarsbegrænsningsbeløbet.

Desuden skal transportgiganten betale et rentetillæg og også sagsomkostninger for 98.320 kr.

DSV ønsker ikke at kommentere dommen.

Artiklens emner
DSV
Lego