Fortsæt til indhold

Coronakrisen efterlader skokæden Deichmann med millionunderskud

Deichmann indkasserer et millionunderskud efter coronanedlukninger, viser nyt regnskab. Alligevel forventer kæden at åbne nye butikker i løbet af i år.

Arkivfoto.
Erhverv

Efter flere år med pæne tal på bundlinjen må en af Europas største skokæder, tyske Deichmann, indkassere et større millionunderskud i Danmark.

Skokædens danske datterselskab Deichmann Sko kommer ud af 2020 med et underskud på 7,3 mio. kr., viser et nyt årsregnskab.

Deichmann, der har omkring 30 skobutikker fordelt over hele landet, peger selv på coronanedlukningerne som den direkte årsag til, at selskabets bundlinje er endt i rødt.

»Firmaet har været kraftigt påvirket af covid 19-situationen med tvangslukning af de fysiske butikker i foråret og igen i december. Trods diverse hjælpepakker og initiativer til omkostningsreduktioner ender firmaet med et underskud for 2020,« skriver ledelsen i regnskabet.

»Ledelsen anser resultatet som acceptabelt ud fra de givne forudsætninger,« står der desuden.

Driftsresultatet viser et underskud på 9,3 mio. kr., mens bruttofortjenesten er dykket med 12 mio. kr. til 46,3 mio. kr.

Underskuddet kommer efter nogle år, hvor Deichmann ellers har oplevet solid fremgang i Danmark og undervejs udvidet antallet af butikker.

I 2019 landede skokæden et overskud på 3,2 mio. kr., mens året før var det bedste nogensinde, siden Deichmann åbnede den første butik i Danmark i 2003. I 2018 viste bundlinjen et plus på 14,7 mio. kr., mens bruttofortjenesten lå på 73,4 mio. kr.

På trods af årets underskud venter Deichmann, at kæden vil åbne flere butikker i Danmark i løbet af 2021.

»Virksomheden forventer et positivt resultat i næste regnskabsår med åbning af flere butikker,« skriver ledelsen i regnskabet.

Skokæden er en del af den tyske Deichmann-koncern, der i dag har 4.200 butikker fordelt på 30 lande – herunder størstedelen af Europa samt USA og Rusland. Koncernen har på verdensplan næste 43.000 ansatte.

Skovirksomhedens historie begyndte oprindeligt for over 100 år siden, hvor grundlæggeren Heinrich Deichmann åbnede en skomagerbutik sammen med sin hustru.

Artiklens emner
Modebranchen
Deichmann