Vokskonge øger indtjeningen - men må kaste millioner efter at redde kendt dansk frisørkæde
Efter en række sløje år er det lykkedes ID Hair Company, der står bag id-hårvoksen, at øge indtjeningen. Men samtidig må koncernen bruge millioner på at redde frisørkæden Poul M.
Gennem længere tid er bundlinjen hos den danske hårvoksproducent ID Hair Company, der er ejet af stifter Preben Munch, skrumpet, men for første gang i fire år er det igen lykkedes virksomheden at øge overskuddet.
Således fremgår det af et dugfriskt regnskab fra koncernen.
I 2020 tjente ID Hair Company lige knap 7,2 mio. kr. efter skat, hvilket var over 2 mio. kr. mere end regnskabsåret forinden. Det er til trods for, at den verserende coronakrise har betydet nedlukninger for blandt andet frisører og ganske vist også har holdt folk på hjemmekontoret i længere tid.
Selvom overskuddet er steget, er der dog lang vej igen, før det er på niveau med 2015 og 2016, hvor pengene nærmest væltede ind i ID Hair Company, der står bag den kendte id-hårvoks. Dengang fik Preben Munch succes med at slå hul på salget til over 30 lande, og resultaterne nåede syv cifre.
Preben Munch grundlagde ID Hair Company i 1986 i en ældre frisørsalon i Aarhus. Her solgte han i begyndelsen bl.a. den populære Dax-hårvoks, der vel at mærke var kendt for at være en smule svær at vaske ud af håret igen.
Men det var på en messe i London, at Preben Munch opdagede en ny type hårvoks, som var nemmere at skylle ud, og id-hårvoksen var pludselig født.
I dag producerer ID Hair Company en lang række styling- og plejeartikler og har hovedsæde i Lystrup. Preben Munch ejer 68 pct. af selskabet, mens de resterende aktier fordeler sig ligeligt mellem stifterens tre sønner.
Af regnskabets ledelsesberetning står der desuden, at ID Hair Company har »udvidet og tilpasset organisationen yderligere og igangsat tiltag, der både forventes at bibringe yderligere indtjening i årene fremover og bevare og styrke markedsandele på primære og nye markeder« det seneste år.
Mens ID Hair Company har formået at forbedre dets resultat i det seneste regnskabsår, står det markant værre til i et af koncernens datterselskaber.
Tilbage i 2018 købte ID Hair Company den kendte frisørkæde Poul M, som blev stiftet af Poul Meineche Hansen, for et hemmeligt beløb. Frisørkæden består af i alt 18 saloner i hele Danmark. Heraf ejes 16 af ID Hair Company.
Siden købet har kæden dog udelukkende genereret underskud, og ID Hair Company-koncernen har ifølge Poul M’s seneste regnskab måttet skyde 5 mio. kr. ind i frisørkæden for at holde den oven vande under coronakrisen.
Der er løbende nedlukninger, restriktioner og begrænsninger i den danske frisørbranche, som har resulteret i mærkbare økonomiske konsekvenser for Poul M, står det uddybende i frisørkædens ledelsesberetning.
»Det er ledelsens vurdering og erfaring fra 2020, at selskabet vil møde mærkbare økonomiske konsekvenser for det kommende regnskabsår.«
»Selskabet har på den baggrund modtaget et skattefrit koncerntilskud fra moderselskabet, som forventer at tilbyde det nødvendige finansielle grundlag for at opretholde og understøtte fortsat drift,« fremgår det.