Fortsæt til indhold

Regeringens plan om dansk vaccineproduktion kører i lavt gear

Ifølge Erhvervsministeriet er der »løbende dialog« med erhvervslivet om etableringen af dansk vaccineproduktion. Men meldinger fra virksomhederne viser, at der er langt mellem møderne og ingen konkrete fremskridt.

Statsminister Mette Frederiksen er på jagt efter danske selskaber, der kan indgå i produktion af corona-vacciner, men foreløbig er der ingen konkrete fremskridt. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Erhverv

Dialogen mellem danske virksomheder og regeringen om at sikre produktion af coronavacciner til Danmark er sparsom, og der er stadig ingen konkrete resultater.

Sådan tegner billedet halvanden måned efter, at statsminister Mette Frederiksen lancerede et fremstød for at undersøge mulighederne for at etablere vaccineproduktion i Danmark.

Ifølge Erhvervsministeriet…

Artiklens emner
Bavarian Nordic
AJ Vaccines