Legetøjskæmpe skuffer på omsætning men overrasker på indtjening
Den amerikanske spil- og legetøjskæmpe Hasbro fik en større end ventet vækst i indtjeningen i første kvartal og blev hjulpet godt på vej af en stigende efterspørgsel på selskabets franchise-brands.
Det fremgår af dets regnskab tirsdag.
Den justerede indtjening per aktie landede på 1 dollar, hvilket er markant over konsensusestimatet indsamlet af Bloomberg på 67 cent per aktie.
Omsætningen landede med 1,11 mia. dollar i første kvartal derimod lavere end forventningerne, som lød på 1,18 mia. dollar.
Det har dog ikke ændret på, at selskabet fortsat jagter tocifret omsætningsvækst for året, kunne den administrerende direktør, Brian Goldner, ifølge Bloomberg fortælle tirsdag.
På bundlinjen landede Hasbro et overskud på 147 mio. dollar mod et underskud på 23 mio. dollar i samme kvartal året før.
Regnskabet har i første omgang ikke været nok til at overbevise investorerne, der tirsdag eftermiddag sender aktien ned med 0,6 pct. til 96,49 dollar på det amerikanske formarked.


