• For abonnenter
Erhverv

Vækstfonden bryder tavshed om omstridt Scanleasing-lån

Scanleasing fik i maj 2019 en uventet momsregning på ca. 60 mio. kr. Få uger senere udbetalte Vækstfonden et lån til firmaet. Scanleasing gik konkurs i 2020 med fonden som en af de største kreditorer.

Artiklens øverste billede
Statslige Vækstfonden, her anført af topchef Rolf Kjærgaard, er sammen med Ringkjøbing Landbobank de største kreditorer i sidste års spektakulære Scanleasing-konkurs, som har affødt kreditorkrav på 265 mio. kr. Foto: PR/Vækstfonden.

Nye dokumenter i Scanleasing-konkursen viser, at Vækstfonden blev kørt rundt i manegen af den tidligere Scanleasing-ejer, Peter Larsen.

I maj 2019 blev Scanleasing mødt med krav om en efterbetaling af ca. 60 mio. kr. i moms. Alligevel lykkedes det kort tid efter Peter Larsen at få Vækstfonden til at udbetale et

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.