• For abonnenter
Erhverv

Nyt pipeline-flop: Lundbeck-top overvejer mulighederne

Medicinalselskabet Lundbeck skuffer nok engang markedet med pipelinen. Spørgsmålet er, om en ny indikation for ellers godt sælgende lægemiddel har sin gang på jorden.

Artiklens øverste billede
Deborah Dunsire, adm. direktør i Lundbeck, må nok engang stå på mål for negative pipeline-nyheder. Foto: Gregers Tycho.

Det er ved at udvikle sig til en virkelig kedelig vane for Lundbeck. Over de seneste år har stort set enhver pipeline-nyhed været negativ, og det gælder også denne gang.

Lundbeck og partneren Otsuka har nemlig ikke været i stand til at vise overbevisende data med det aktive stof brexpiprazol som behandling af borderline.

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.