• For abonnenter
Erhverv

Analyse: Dansk it-branches opkøb op i nyt gear

Jagten på små specialiserede it-selskaber har aldrig været større og som noget nyt er køberne både kapitalfonde og andre it-selskaber i skarp konkurrence om de attraktive selskaber. Opkøb bruges i stor stil til at skyde genvej til et strategisk sats.

Artiklens øverste billede
EG er en af de mest aktive opkøbere af it-selskaber med M&A-ansvarlig Christian Bonde Jacobsen i baggrunden. Foto: Jakob Skouboe

Denne uge har været lidt speciel. For det er torsdag og EG har endnu ikke meldt et opkøb ud. Det gør det ekspansive kapitalfondsejede it-selskab ellers nærmest ugentligt og de står ikke alene - langt fra.

EG har købt selskaber for sammenlagt over to mia. kroner nu i en decideret nordisk opkøbsbonanza, der har sikret selskabet

Top job

Forsiden lige nu

Anbefalet til dig

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver abonnement

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.